Show All

Glasgow najszybszy w Helsinkach

Grand Prix

Published 23/10/2017 at 15:13 GMT

Halowy cykl XXXIX edycji Pucharu Świata w skokach przez przeszkody wystartował w brawurowym tempie; zaledwie kilka dni po inauguracji w stolicy Norwegii w miniony weekend czołowi jeźdźcy rywalizowali w Helsinkach, by za parę dni opuścić Skandynawię i stanąć do trzeciego mitingu Longines FEI World Cup we włoskiej Weronie.

Image credit: Eurosport

Punktem kulminacyjnym pięciogwiazdkowych zawodów w Helsinkach był konkurs finałowy zaliczany do Pucharu Świata, do którego zakwalifikowało się czterdzieści najlepszych koni mitingu. O losach tego prestiżowego starcia zadecydowała dziewięciokonna rozgrywka. Czterech jeźdźców popisało się w niej kolejnym bezbłędnym przejazdem, ale po zwycięstwo sięgnął najszybszy z tego kwartetu rutynowany Holender Jur Vrieling. Zwycięzca dosiadał w tym konkursie znakomitego, 11-letniego ogiera hodowli belgijskiej – VDL Glasgow v.Merelsnest. Drugie miejsce zajął, dosiadający także 11-letniej, westfalskiej klaczy Mary Lou 194 Szwed Henrik von Eckermann. Na najniższym stopniu podium stanął dosiadający Celeny VDL Brazylijczyk Marlon Modolo Zanotelli. Najmniej lubianą przez sportowców czwartą lokatę zajął przedstawiciel brytyjskiego klanu Whitakerów, dosiadający Catwalk IV syn Johna – Robert.
Bardzo trudnemu parkurowi w konkursie Pucharu Świata autorstwa brazylijskiego mistrza Guilherme Jorge nie sprostało aż sześć koni. Po błędach w trakcie przebiegu zrezygnowała z kontynuowania rywalizacji trzykrotna triumfatorka Pucharu Świata Niemka Meredith Michaels-Beerbaum na 9-letniej Daisy i rutyniarz Michael Whitaker na 10-latku Calisto Blue. Bertram Allen, Eric van der Vleuten i Yuri Mansur zanotowali na swym koncie aż po trzy zrzutki, a zwycięzca konkursu PŚ z Oslo Daniel Deusser na Cornet d’Amour tym razem z dwoma zrzutkami sklasyfikowany został na 19. pozycji.
Po dwóch mitingach Pucharu Świata w klasyfikacji Longines FEI World Cup Ligi Zachodnioeuropejskiej prowadzi Kevin Staut (drugi w Oslo i dziesiąty, najszybszy z jedną zrzutką, w Helsinkach). Francuz ma na swoim koncie 24 punkty. Drugie miejsce ex aequo z dorobkiem 20 punktów zajmują zwycięzca z Oslo – Daniel Deusser i Helsinek – Jur Vrieling. Czwarty jest Robert Whitaker – 18 punktów, piąty Henrik von Eckermann – 17 punktów, szóste miejsce dzielą z 15 punktami Edwina Tops-Alexander i Marlon Modolo Zanotelli.
W rozgrywanym w sobotni wieczór konkursie Land Rover Helsinki Grand Prix równych sobie nie miał mistrz olimpijski z Londynu, Steve Guerdat, który w tym bardzo trudnym konkursie dosiadał, niemal debiutującego na tym poziomie trudności, pięknego, holenderskiej hodowli, wałacha Alamo. Drugie miejsce w aż trzynastokonnej rozgrywce zajął kolega zwycięzcy GP z reprezentacji Szwajcarii Romain Duguet na ogierze Vancouver de Lanlore. Trzecią pozycję zajął dosiadający ogiera Tobago Z Daniel Deusser.
Najtrudniejszy piątkowy konkurs wygrał młody, niezmiernie utalentowany Irlandczyk Bertram Allen na Dino W przed Holendrem Erikiem van der Vleutenem, który zrezygnował z prowadzenia drużyny Hiszpanii i wrócił do sportu przez duże „S”.
W Helsinkach równolegle ze skoczkami w międzynarodowych zawodach rywalizowali ujeżdżeniowcy. Zarówno konkurs Grand Prix jak i Grand Prix Freestyle wygrała szwedzka amazonka Jeanna Hogberg dosiadająca ogiera Duendecillo P. (rosk)