Imago

UK Championship: LIVE on Eurosport - order of play/results/daily schedule

UK Championship: LIVE on Eurosport - order of play/results/daily schedule
By Eurosport

Yesterday at 17:01

The UK Championship - snooker's second biggest ranking event outside of the World Championship - takes place at the Barbican Centre in York. Eurosport will cover every ball from November 26 until the champion is crowned on December 4.

Eurosport Player : Watch this event live

Watch on Eurosport

Final schedule (best of 19 frames)

Sunday, December 4

1pm

Mark Selby v O'Sullivan/Fu

7pm

Mark Selby v O'Sullivan/Fu

Semi-finals schedule (best of 11 frames)

Saturday, December 3

1pm

Mark Selby 6-2 Shaun Murphy

7pm

Ronnie O'Sullivan v Marco Fu

Quarter-finals schedule (best of 11 frames)

Friday, December 2

1pm

  • Luca Brecel 1-6 Shaun Murphy
  • John Higgins 5-6 Mark Selby

7pm

  • Mark Williams 2-6 Ronnie O'Sullivan
  • Jamie Jones 5-6 Marco Fu

Fourth round (round of 16) schedule (best of 11 frames)

Wednesday, November 30

1pm

  • Matthew Stevens 2-6 Ronnie O'Sullivan
  • Zhou Yuelong 2-5 Shaun Murphy

7pm

  • Marco Fu 6-0 Oliver Lines
  • Zhang Anda 1-6 Mark Selby

Thursday, December 1

1pm

  • Jamie Jones 6-2 David Gilbert
  • John Higgins 6-3 Mark Allen

7pm

  • Liam Highfield 5-6 Mark Williams
  • Luca Brecel 6-3 Stephen Maguire

Third round (round of 32) schedule (best of 11 frames)

Monday, November 28

1pm

  • Peter Lines 2-6 Liam Highfield
  • Michael Georgiou 1-6 Ronnie O'Sullivan
  • Ali Carter 5-6 David Gilbert
  • Robert Milkins 1-6 Mark Selby

7pm

  • Mei Xi Wen 4-6 Marco Fu
  • Yu De Lu 1-6 Luca Brecel
  • Zhou Yuelong 6-5 Yan Bingtao
  • John Higgins 6-2 Ben Woollaston

Tuesday, November 29

1pm

  • Mark Williams 6-5 Ricky Walden
  • Matthew Stevens 6-2 Joe Perry
  • Jimmy Robertson 0-6 Oliver Lines
  • Dominic Dale 5-6 Shaun Murphy

7pm

  • Ding Junhui 2-6 Jamie Jones
  • Fergal O'Brien 5-6 Stephen Maguire
  • Mark Allen 6-5 Ryan Day
  • Zhang Anda 6-3 Mitchell Mann

Second round results (round of 64) schedule (best of 11 frames)

FOLLOW LIVE DAILY COVERAGE ON EUROSPORT

Sunday, November 27

1pm

  • Rhys Clark (Sco) 0-6 Ronnie O'Sullivan (Eng)
  • Ding Junhui (Chn) 6-2 Ross Muir (Sco)
  • David Gilbert (Eng) 6-4 Mark Joyce (Eng)
  • Mei Xi Wen (Chn) 6-3 Martin Gould (Eng)
  • Yan Bingtao (Chn) 6-4 Liang Wenbo (Chn)
  • Ben Wollaston (Eng) 6-4 Paul Davison (Eng)
  • Mark Allen (NI) 6-4 Rod Lawler (Eng)
  • Peter Lines (Eng) 6-4 Chris Wakelin (Eng)
  • Hammad Miah (Eng) 5-6 Robert Milkins (Eng)

7pm

  • Ricky Walden (Eng) 6-2 Scott Donaldson (Sco)
  • Xiao Guodong (Chn) 4-6 Joe Perry (Eng)
  • Rory McLeod (Eng) 0-6 Marco Fu (HK)
  • Jimmy Robertson (Eng) 6-2 Mark Davis (Eng)
  • Oliver Lines (Eng) 6-2 Judd Trump (Eng)
  • Robin Hull (Fin) 3-6 Shaun Murphy (Eng)
  • Ryan Day (Wal) 6-2 Kurt Maflin (Nor)
  • Zhang Anda (Chn) 6-3 Anthony McGill (Sco)

First round (round of 128) results

  • Mark Williams (Wal) 6-1 Jason Weston (Eng)
  • Andrew Higginson (Eng) 6-4 Hossein Ayouri (Irn)
  • Ali Carter (Eng) 6-1 Christopher Keogan (Eng)
  • Robbie Williams (Eng) 6-1 Akani Songsermsawad (Tha)
  • Stephen Maguire (Sco) 6-1 Cao Yupeng (Chn)
  • David Grace (Eng) 2-6 Zhao Xintong (Chn)
  • Dominic Dale (Wal) 6-5 Sanderson Lam (Eng)
  • Graeme Dott (Sco) 6-1 Ian Preece (Wal)
  • Ian Burns (Eng) 5-6 Daniel Wells (Wal)
  • Mark Selby (Eng) 6-1 Andy Hicks (Eng)
  • Stuart Bingham (Eng) 6-0 Adam Stefanow (Pol)
  • Yu De Lu (Chn) 6-3 Nigel Bond (Eng)
  • Alan McManus (Sco) 6-5 Michael Wild (Eng)
  • Jamie Jones (Wal) 6-1 Eden Sharav (Sco)
  • Mark Davis (Eng) 6-3 Sydney Wilson (Eng)
  • Jimmy Robertson (Eng) 6-0 Thor Chuan Leong (Mas)
  • Neil Robertson (Aus) 3-6 Peter Lines (Eng)
  • Alfie Burden (Eng) 2-6 Chris Wakelin (Eng)
  • Xiao Guodong (Chn) 6-3 John Astley (Eng)
  • Joe Perry (Eng) 6-3 Jamie Barrett (Eng)
  • Thepchaiya Un-Nooh (Tha) 5-6 Liam Highfield (Eng)
  • Peter Ebdon (Eng) 5-6 Wang Yuchen (Chn)
  • Matthew Stevens (Wal) 6-1 James Cahill (Eng)
  • Michael White (Wal) 6-5 Fraser Patrick (Sco)
  • Ronnie O'Sullivan (Eng) 6-0 Boonyarit Keattikun (Tha)
  • Mark Allen (NI) 6-4 Chen Zhe (Chn)
  • Matthew Selt (Eng) 2-6 Michael Georgiou (Cyp)
  • David Gilbert (Eng) 6-2 Adam Duffy (Eng)
  • Li Hang (Chn) 5-6 Rhys Clark (Sco)
  • Rod Lawler (Eng) 6-3 Anthony Hamilton (Eng)
  • Mike Dunn (Eng) 6-1 Darryl Hill (Eng)
  • Mark Joyce (Eng) 6-3 Lee Walker (Wal)
  • John Higgins (Sco) 6-3 Alex Borg (Mlt)
  • Liang Wenbo (Chn) 6-1 Kurt Dunham (Aus)
  • Martin Gould (Eng) 6-2 Gareth Allen (Wal)
  • Ben Woollaston (Eng) 6-5 Elliott Slessor (Eng)
  • Ken Doherty (Ire) 0-6 Noppon Saengkham (Tha)
  • Stuart Carrington (Eng) 5-6 Yan Bingtao (Chn)
  • Jack Lisowski (Eng) 5-6 Mei Xi Wen (Chn)
  • Gary Wilson (Eng) 3-6 Paul Davison (Eng)
  • Shaun Murphy (Eng) 6-3 Itaro Santos (Brz)
  • Ricky Walden (Eng) 6-0 Fang Xiongman (Chn)
  • Luca Brecel (Bel) 6-0 Aditya Mehta (Ind)
  • Robert Milkins (Eng) 6-1 Hamza Akbar (Pkn)
  • Robin Hull (Fin) 6-1 Jamie Cope (Eng)
  • Dechawat Poomjaeng (Tha) 4-6 Scott Donaldson (Sco)
  • Mark King (Eng) 2-6 Sam Craigie (Eng)
  • Tom Ford (Eng) 5-6 Hammad Miah (Eng)
  • Ding Junhui (Chn) 6-5 Igor Figueiredo (Brz)
  • Marco Fu (HK) 6-2 Josh Boileau (Ire)
  • Barry Hawkins (Eng) 6-0 David John (Wal)
  • Ryan Day (Wal) 6-2 Jimmy White (Eng)
  • Joe Swail (NI) 5-6 Ross Muir (Sco)
  • Rory McLeod (Eng) 6-3 Jak Jones (Wal)
  • Fergal O'Brien (Ire) 6-2 Zhang Yong (Chn)
  • Kurt Maflin (Nor) 6-0 Allan Taylor (Eng)
  • Judd Trump (Eng) 6-2 James Wattana (Tha)
  • Kyren Wilson (Eng) 3-6 Mitchell Mann (Eng)
  • Anthony McGill (Sco) 6-5 Craig Steadman (Eng)
  • Michael Holt (Eng) 6-2 Kritsanut Lertsattayathorn (Tha)]
  • Oliver Lines (Eng) 6-5 Martin O'Donnell (Eng)
  • Sam Baird (Eng) 6-2 Sean O'Sullivan (Eng)
  • Tian Pengfei (Chn) 2-6 Zhang Anda (Chn)
  • Zhou Yuelong (Chn) 6-3 Duane Jones (Wal)
0
0