Primus Classic

Results

 RidersTeamsTime
1Edward Theuns
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo4h 36' 42''
2Pascal Ackermann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+0''
3Jasper De Buyst
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+0''
4Dylan Groenewegen
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+0''
5Timothy Dupont
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+0''
6Jakub Mareczko
CCC Team
CCC Team+0''
7Greg Van Avermaet
CCC Team
CCC Team+0''
8Giacomo Nizzolo
Team Dimension Data
Team Dimension Data+0''
9Mike Teunissen
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+0''
10Cyril Lemoine
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+0''
11Toms Skujinš
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+0''
12Evaldas Šiškevicius
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+0''
13Cees Bol
Team Sunweb
Team Sunweb+0''
14Olav Hjemsæter
Team Coop
Team Coop+0''
15Fabio Jakobsen
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+0''
16Lionel Taminiaux
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+0''
17Tom Van Asbroeck
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+0''
18Romain Cardis
Total Direct Energie
Total Direct Energie+0''
19Mathieu van der Poel
Corendon - Circus
Corendon - Circus+0''
20Piet Allegaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+0''
21Clément Russo
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+0''
22Julien Vermote
Team Dimension Data
Team Dimension Data+0''
23André Greipel
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+0''
24Louis Vervaeke
Team Sunweb
Team Sunweb+0''
25Anthony Turgis
Total Direct Energie
Total Direct Energie+0''
26Reinardt Janse van Rensburg
Team Dimension Data
Team Dimension Data+0''
27Peter Sagan
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+0''
28Xandro Meurisse
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+0''
29Stan Dewulf
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+6''
30Aimé De Gendt
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+7''
31Jenthe Biermans
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+7''
32Mads Pedersen
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+7''
33Loïc Vliegen
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+7''
34Tim Declercq
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+7''
35Mikkel Honoré
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+7''
36Thomas Sprengers
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+0''
37Nathan Earle
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+7''
38Reto Hollenstein
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+7''
39Franck Bonnamour
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+7''
40Herman Dahl
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+7''
41Nikolas Maes
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+7''
42Jens Debusschere
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+7''
43Ole Forfang
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+7''
44Benoît Jarrier
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+7''
45Amund Grøndahl Jansen
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+7''
46Jérôme Baugnies
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+7''
47Dimitri Peyskens
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+7''
48Koen de Kort
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+7''
49Niki Terpstra
Total Direct Energie
Total Direct Energie+7''
50Mathijs Paasschens
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+7''
51Oscar Riesebeek
Roompot - Charles
Roompot - Charles+7''
52Aksel Nõmmela
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+7''
53Otto Vergaerde
Corendon - Circus
Corendon - Circus+7''
54Dries De Bondt
Corendon - Circus
Corendon - Circus+7''
55Jonas Koch
CCC Team
CCC Team+7''
56Jay McCarthy
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+7''
57Christoph Pfingsten
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+14''
58Jasper Stuyven
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+16''
59Jannik Steimle
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+16''
60Jens Keukeleire
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+38''
61Elias Van Breussegem
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - Isorex+56''
62Fridtjof Røinås
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+1' 15''
63Pieter Serry
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+1' 22''
64Paul Martens
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+1' 37''
65Dylan Bouwmans
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+2' 06''
66Marco Haller
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+2' 06''
67Michael Schär
CCC Team
CCC Team+2' 28''
68Nathan Van Hooydonck
CCC Team
CCC Team+2' 28''
69Marcus Burghardt
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+2' 52''
70Alex Kirsch
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+5' 07''
71Michael Gogl
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+6' 14''
72Niels De Rooze
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - Isorex+6' 14''
73Edward Planckaert
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+6' 14''
74Michiel Stockman
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - Isorex+6' 14''
75Max Kanter
Team Sunweb
Team Sunweb+6' 14''
76Lars Bak
Team Dimension Data
Team Dimension Data+6' 14''
77Stijn Steels
Roompot - Charles
Roompot - Charles+6' 14''
78Elmar Reinders
Roompot - Charles
Roompot - Charles+6' 14''
79Aaron Verwilst
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - Baloise+6' 14''
80Dimitri Claeys
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+6' 14''
81Clément Carisey
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+6' 14''
82Louis Bendixen
Team Coop
Team Coop+6' 14''
83Jonas Rickaert
Corendon - Circus
Corendon - Circus+6' 14''
84Maarten Wynants
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+6' 14''
85Nick van der Lijke
Roompot - Charles
Roompot - Charles+6' 14''
86Rüdiger Selig
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+6' 14''
87Asbjørn Kragh
Team Sunweb
Team Sunweb+6' 14''
88Bernhard Eisel
Team Dimension Data
Team Dimension Data+6' 14''
89Julien Trarieux
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+6' 14''
90Fabio Sabatini
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+9' 49''
91Jan-Willem van Schip
Roompot - Charles
Roompot - Charles+9' 49''
92Filippo Fortin
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+9' 49''
93Cédric Beullens
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+9' 49''
94Jay Thomson
Team Dimension Data
Team Dimension Data+9' 49''
95Kenneth Vanbilsen
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+9' 49''
96Guillaume Van Keirsbulck
CCC Team
CCC Team+9' 49''
97Eirik Lunder
Team Coop
Team Coop+9' 49''
98Marten Kooistra
Team Sunweb
Team Sunweb+9' 49''
99Mickaël Guichard
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+9' 49''
100Zakkari Dempster
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+9' 49''
101Søren Wærenskjold
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+9' 49''
102Brent Clé
Corendon - Circus
Corendon - Circus+9' 49''
103Emmanuel Morin
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+9' 49''
104Florentin Lecamus
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+9' 49''
105Tom Wirtgen
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-Bruxelles+9' 49''
106Enzo Wouters
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+9' 49''
107Wesley Kreder
Wanty - Gobert Cycling Team
Wanty - Gobert Cycling Team+9' 49''
108Håkon Aalrust
Team Coop
Team Coop+9' 49''
109Lasse Hansen
Corendon - Circus
Corendon - Circus+9' 49''
110Brenton Jones
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+9' 49''
111Connor Swift
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+9' 49''
112Alan Riou
Team Arkéa - Samsic
Team Arkéa - Samsic+9' 49''
113Ludvik Holstad
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+9' 49''
114Andreas Vangstad
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of Norway+9' 49''
115Tom Leezer
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+9' 49''
116Benjamin Perry
Israel Cycling Academy
Israel Cycling Academy+9' 49''
117Dmitriy Strakhov
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+9' 49''
118Rasmus Iversen
Lotto - Soudal
Lotto - SoudalDNF
119Jacob Eriksson
Team Coop
Team CoopDNF
120Henrik Evensen
Joker - Fuel of Norway
Joker - Fuel of NorwayDNF
121Zico Waeytens
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions CréditsDNF
122Francisco Ventoso
CCC Team
CCC TeamDNF
123Erlend Blikra
Team Coop
Team CoopDNF
124Jordi Van Dingenen
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - IsorexDNF
125Ylber Sefa
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - IsorexDNF
126Julien Van den Brande
Tarteletto - Isorex
Tarteletto - IsorexDNF
127Michael Schwarzmann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHEDNF
128Amaury Capiot
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
129Philipp Walsleben
Corendon - Circus
Corendon - CircusDNF
130Joseph Areruya
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - ProvenceDNF
131Ramunas Navardauskas
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - ProvenceDNF
132Andre Sotberg
Team Coop
Team CoopDNF
133Johannes Fröhlinger
Team Sunweb
Team SunwebDNF
134Itamar Einhorn
Israel Cycling Academy
Israel Cycling AcademyDNF
135Krists Neilands
Israel Cycling Academy
Israel Cycling AcademyDNF
136Sean De Bie
Roompot - Charles
Roompot - CharlesDNF
137Kenny Dehaes
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-BruxellesDNF
138Huub Duyn
Roompot - Charles
Roompot - CharlesDNF
139Hugo Hofstetter
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions CréditsDNF
140Kevin Deltombe
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
141Aaron Van Poucke
Sport Vlaanderen - Baloise
Sport Vlaanderen - BaloiseDNF
142Danny van Poppel
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - VismaDNF
143Damien Gaudin
Total Direct Energie
Total Direct EnergieDNF
144Enzo Bernard
Total Direct Energie
Total Direct EnergieDNF
145Alexandre Pichot
Total Direct Energie
Total Direct EnergieDNF
146Thomas Boudat
Total Direct Energie
Total Direct EnergieDNF
147Julien Mortier
Wallonie-Bruxelles
Wallonie-BruxellesDNF
148Mark Cavendish
Team Dimension Data
Team Dimension DataDNF
149Gerben Thijssen
Lotto - Soudal
Lotto - SoudalDNF
150José Gonçalves
Katusha-Alpecin
Katusha-AlpecinDNF