RidersTeamsTime
1Pieter Weening
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott31h 58' 07''
2Ion Izagirre
Euskaltel
Euskaltel+13''
3Christophe Riblon
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+16''
4Rafal Majka
TINKOFF
TINKOFF+26''
5Sergio Henao
Team INEOS
Team INEOS+51''
6Eros Capecchi
MOVISTAR
MOVISTAR+51''
7Domenico Pozzovivo
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+1' 14''
8Ivan Basso
Cannondale
Cannondale+1' 38''
9Tanel Kangert
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2' 35''
10Chris Sørensen
TINKOFF
TINKOFF+2' 50''
11Robert Kišerlovski
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2' 56''
12Ben Hermans
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+2' 57''
13Dominik Nerz
CCC Team
CCC Team+3' 12''
14Ivan Santaromita
CCC Team
CCC Team+3' 25''
15Alex Howes
EF Education First
EF Education First+4' 33''
16Kenny Elissonde
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+5' 44''
17Warren Barguil
Team Sunweb
Team Sunweb+6' 04''
18Sergey Chernetsky
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+8' 01''
19Vladimir Gusev
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+8' 02''
20Darwin Atapuma
Colombia
Colombia+10' 10''
21Davide Rebellin
CCC Development Team
CCC Development Team+11' 18''
22Cayetano Sarmiento
Cannondale
Cannondale+14' 12''
23Cameron Wurf
Cannondale
Cannondale+17' 58''
24Zdenek Štybar
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+20' 08''
25Luis León Sánchez
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+20' 26''
26José Serpa
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+21' 10''
27Francis De Greef
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+22' 22''
28Georg Preidler
Team Sunweb
Team Sunweb+22' 31''
29Diego Ulissi
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+27' 08''
30Paul Voß
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+28' 14''
31Kristof Vandewalle
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+28' 16''
32Gianluca Brambilla
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+29' 26''
33Oliver Zaugg
TINKOFF
TINKOFF+30' 20''
34Maciej Paterski
Cannondale
Cannondale+33' 07''
35Michal Golas
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+34' 02''
36Thomas Peterson
Team Sunweb
Team Sunweb+34' 27''
37Matteo Montaguti
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+34' 51''
38Leopold König
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+35' 20''
39Tomasz Marczynski
Vacansoleil
Vacansoleil+38' 02''
40Kevin De Weert
Deceuninck - Quick-Step
Deceuninck - Quick-Step+38' 47''
41Mateusz Taciak
CCC Development Team
CCC Development Team+41' 01''
42Ángel Madrazo
MOVISTAR
MOVISTAR+41' 04''
43Paolo Tiralongo
ASTANA PRO
ASTANA PRO+41' 15''
44Jeffry Romero
Colombia
Colombia+42' 00''
45Michele Scarponi
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+46' 38''
46Mathias Frank
CCC Team
CCC Team+48' 34''
47Rigoberto Urán
Team INEOS
Team INEOS+53' 32''
48Bradley Wiggins
Team INEOS
Team INEOS+54' 15''
49Miguel Mínguez
Euskaltel
Euskaltel+56' 08''
50Sandy Casar
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+57' 41''
51Thomas Dekker
EF Education First
EF Education First+59' 06''
52Adrián Sáez
Euskaltel
Euskaltel+59' 42''
53Vincenzo Nibali
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 02' 54''
54Daniele Ratto
Cannondale
Cannondale+1h 02' 58''
55Adrian Honkisz
CCC Development Team
CCC Development Team+1h 03' 41''
56Petr Ignatenko
Katusha-Alpecin
Katusha-Alpecin+1h 03' 54''
57Cristiano Salerno
Cannondale
Cannondale+1h 04' 00''
58Jussi Veikkanen
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 06' 18''
59Grega Bole
Vacansoleil
Vacansoleil+1h 06' 28''
60Johan Vansummeren
EF Education First
EF Education First+1h 06' 41''
61Giovanni Visconti
MOVISTAR
MOVISTAR+1h 07' 44''
62Matthieu Ladagnous
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 09' 02''
63Garikoitz Bravo
Euskaltel
Euskaltel+1h 11' 11''
64Jelle Vanendert
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 11' 35''
65Pawel Cieslik
Poland
Poland+1h 11' 39''
66Bartosz Huzarski
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 13' 22''
67Przemyslaw Niemiec
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 14' 26''
68Fabian Cancellara
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1h 15' 13''
69Karol Domagalski
Poland
Poland+1h 15' 22''
70Maurits Lammertink
Vacansoleil
Vacansoleil+1h 16' 25''
71Yaroslav Popovych
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1h 16' 43''
72Bert-Jan Lindeman
Vacansoleil
Vacansoleil+1h 16' 59''
73Vicente Reynés
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 19' 18''
74Ricardo Mestre
Euskaltel
Euskaltel+1h 19' 47''
75Nikolay Mihaylov
CCC Development Team
CCC Development Team+1h 22' 34''
76Daniel Schorn
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 22' 57''
77Arnaud Courteille
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 23' 45''
78Dirk Bellemakers
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 24' 54''
79Winner Anacona
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 25' 03''
80David Tanner
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+1h 25' 34''
81Andreas Schillinger
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 29' 27''
82Cédric Pineau
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 32' 45''
83Kamil Gradek
Poland
Poland+1h 35' 43''
84Tosh Van der Sande
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 37' 04''
85Stef Clement
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+1h 37' 16''
86Cesare Benedetti
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 37' 42''
87Marco Pinotti
CCC Team
CCC Team+1h 39' 34''
88Mitch Docker
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+1h 40' 20''
89Thor Hushovd
CCC Team
CCC Team+1h 41' 26''
90Sylwester Szmyd
MOVISTAR
MOVISTAR+1h 42' 28''
91Jesse Sergent
Trek-Segafredo
Trek-Segafredo+1h 43' 20''
92Tim Duggan
TINKOFF
TINKOFF+1h 46' 29''
93Reinardt Janse van Rensburg
Team Sunweb
Team Sunweb+1h 47' 05''
94Bartlomiej Matysiak
CCC Development Team
CCC Development Team+1h 49' 11''
95Luka Mezgec
Team Sunweb
Team Sunweb+1h 50' 12''
96Danny Pate
Team INEOS
Team INEOS+1h 53' 11''
97Leonardo Duque
Colombia
Colombia+1h 53' 35''
98Leigh Howard
Mitchelton-Scott
Mitchelton-Scott+2h 01' 33''
99Robinson Chalapud
Colombia
Colombia+2h 01' 41''
100Robert Wagner
Team Jumbo - Visma
Team Jumbo - Visma+2h 02' 27''
101Taylor Phinney
CCC Team
CCC Team+2h 02' 53''
102Gediminas Bagdonas
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+2h 06' 17''
103Jacob Rathe
EF Education First
EF Education First+2h 07' 59''
104Lukasz Bodnar
Poland
Poland+2h 13' 43''
105Valerio Agnoli
ASTANA PRO
ASTANA PRO+2h 15' 01''
106Yauheni Hutarovich
AG2R LA MONDIALE
AG2R LA MONDIALE+2h 16' 08''
107Pawel Franczak
Poland
Poland+2h 18' 26''
108Steele Von Hoff
EF Education First
EF Education First+2h 21' 47''
109Cheng Ji
Team Sunweb
Team Sunweb+2h 34' 27''