Tour de Qinghai Lake

Table

 RidersTeamsTime
1Robinson Chalapud
Medellín
Medellín37h 18' 40''
2Óscar Sevilla
Medellín
Medellín+1' 44''
3Benjamin Dyball
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+2' 37''
4Erik Bergström
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+4' 07''
5Yecid Sierra
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+4' 11''
6Róbigzon Oyola
Medellín
Medellín+4' 17''
7Joaquim Silva
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+4' 22''
8Yonathan Monsalve
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+5' 04''
9Oleksandr Polyvoda
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+5' 13''
10Branislav Samoilav
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+5' 49''
11Hannes Bergström
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+5' 58''
12Carlos Quintero
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+6' 04''
13Walter Vargas
Medellín
Medellín+6' 25''
14Hernán Aguirre
Interpro Cycling Academy
Interpro Cycling Academy+6' 39''
15Álvaro Duarte
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+7' 09''
16Rémy Rochas
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+7' 23''
17Artur Fedosseyev
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+7' 59''
18Umberto Marengo
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+8' 24''
19Mekseb Debesay
Bike Aid
Bike Aid+8' 31''
20Brayan Chaves
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+8' 33''
21Cristhian Montoya
Medellín
Medellín+9' 08''
22Lorenzo Fortunato
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+9' 18''
23Mauro Finetto
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+9' 41''
24Antonio Santoro
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+10' 59''
25Jinsong Li
Giant Cycling Team
Giant Cycling Team+11' 04''
26James Oram
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+11' 23''
27Sergey Nikolaev
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+11' 27''
28Cristian Raileanu
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+13' 51''
29Marcus Culey
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+13' 54''
30Aaron Gate
EvoPro Racing
EvoPro Racing+14' 39''
31Rafael Reis
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+14' 41''
32Nazaerbieke Bieken
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+15' 06''
33Adne van Engelen
Bike Aid
Bike Aid+15' 10''
34Ricardo Vilela
Burgos - BH
Burgos - BH+15' 23''
35Mateusz Taciak
Voster - ATS Team
Voster - ATS Team+15' 58''
36Manuel Senni
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+16' 42''
37Mykhailo Kononenko
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+16' 55''
38Fabio Duarte
Medellín
Medellín+17' 11''
39Ángel Sánchez
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+18' 06''
40Jérémy Leveau
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+18' 21''
41Jiancai Wang
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+18' 30''
42Michel Kreder
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+19' 08''
43Rubén Acosta
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+21' 17''
44Zhishan Zhang
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+21' 24''
45Eduard Michael Grosu
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+21' 35''
46Evaldas Šiškevicius
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+21' 48''
47Jesse Ewart
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+22' 43''
48Daire Feeley
EvoPro Racing
EvoPro Racing+24' 19''
49Roman Maykin
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+24' 39''
50Alex Molenaar
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+24' 41''
51Nuno Bico
Burgos - BH
Burgos - BH+27' 11''
52Pablo Torres
Interpro Cycling Academy
Interpro Cycling Academy+27' 14''
53Ahmet Örken
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+30' 50''
54Mario Vogt
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+31' 37''
55Yauhen Sobal
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+33' 00''
56César Fonte
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+33' 23''
57Jeen de Jong
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+39' 07''
58Luca Raggio
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+39' 12''
59Folkert Oostra
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+40' 34''
60Siarhei Papok
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+44' 23''
61Ran Hao
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+44' 35''
62Massimo Rosa
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+45' 49''
63Vincenzo Albanese
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+47' 57''
64Hiroki Nishimura
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+48' 38''
65Nicola Gaffurini
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+50' 24''
66Wéimar Roldán
Medellín
Medellín+51' 46''
67Lucas Carstensen
Bike Aid
Bike Aid+52' 01''
68Charles-Étienne Chrétien
Interpro Cycling Academy
Interpro Cycling Academy+52' 04''
69Maris Bogdanovics
Interpro Cycling Academy
Interpro Cycling Academy+52' 26''
70Sylwester Janiszewski
Voster - ATS Team
Voster - ATS Team+53' 13''
71Mateusz Grabis
Voster - ATS Team
Voster - ATS Team+54' 11''
72Oguzhan Tiryaki
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+54' 30''
73Imerio Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+54' 58''
74Marco Maronese
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+58' 07''
75Bingcheng Gu
Giant Cycling Team
Giant Cycling Team+58' 39''
76Peter Koning
EvoPro Racing
EvoPro Racing+59' 15''
77Masakazu Ito
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+59' 40''
78Damiano Cima
Nippo - Vini Fantini - Faizanè
Nippo - Vini Fantini - Faizanè+59' 58''
79Samuel Volkers
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+1h 00' 17''
80Francesco Romano
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+1h 00' 25''
81Matthew Gibson
Burgos - BH
Burgos - BH+1h 00' 30''
82Daniel Bichlmann
Bike Aid
Bike Aid+1h 01' 22''
83Álvaro Robredo
Burgos - BH
Burgos - BH+1h 01' 43''
84Wim Kleiman
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+1h 02' 01''
85Feritcan Samli
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+1h 02' 25''
86Lijun Bai
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+1h 03' 21''
87Eduard Vorganov
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+1h 03' 26''
88Ahmet Akdilek
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+1h 03' 34''
89Daniel López
Burgos - BH
Burgos - BH+1h 04' 22''
90Simone Bevilacqua
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+1h 04' 36''
91Brenton Jones
Delko - Marseille - Provence
Delko - Marseille - Provence+1h 04' 50''
92Francisco Campos
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+1h 05' 31''
93Andriy Kulyk
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+1h 05' 49''
94Onur Balkan
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+1h 05' 54''
95Zawawi Azman
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+1h 06' 24''
96Xin Peng
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+1h 06' 26''
97Georgios Bouglas
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+1h 07' 05''
98Niko Holler
Bike Aid
Bike Aid+1h 07' 13''
99Zhihui Jiang
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+1h 08' 28''
100Hugo Forssell
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+1h 09' 05''
101Penghai Deng
Giant Cycling Team
Giant Cycling Team+1h 09' 17''
102Vasili Strokov
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+1h 10' 46''
103Kolya Shumov
Minsk Cycling Club
Minsk Cycling Club+1h 10' 49''
104Akmal Hakim Zakaria
Team Sapura Cycling
Team Sapura Cycling+1h 10' 51''
105Zisen Li
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+1h 11' 09''
106Ze Yu
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+1h 11' 30''
107Matvey Mamykin
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+1h 12' 46''
108Cyrus Monk
EvoPro Racing
EvoPro Racing+1h 12' 47''
109Adrian Banaszek
Voster - ATS Team
Voster - ATS Team+1h 13' 39''
110Nikolay Trusov
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+1h 14' 10''
111Luke Mudgway
EvoPro Racing
EvoPro Racing+1h 14' 25''
112Giuseppe Fonzi
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM
Neri Sottoli - Selle Italia - KTM+1h 14' 41''
113Florian Hudry
Interpro Cycling Academy
Interpro Cycling Academy+1h 14' 49''
114Manuel Peñalver
Burgos - BH
Burgos - BH+1h 19' 12''
115Muhammet Atalay
Salcano - Sakarya - BB Team
Salcano - Sakarya - BB Team+1h 19' 18''
116Lizhen Wang
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+1h 23' 53''
117Sindre Haugsvær
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+1h 24' 53''
118Roy Eefting
Memil - CCN Pro Cycling
Memil - CCN Pro Cycling+1h 26' 30''
119Yikui Niu
Mitchelton - BikeExchange
Mitchelton - BikeExchange+1h 29' 08''
120Bas van der Kooij
Monkey Town - à Bloc CT
Monkey Town - à Bloc CT+1h 29' 09''
121Xiaolei Yin
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+1h 34' 01''
122Nicolas Marini
Tianyoude Hotel Cycling Team
Tianyoude Hotel Cycling Team+1h 37' 17''
123Jorge Magalhães
W52 - FC Porto
W52 - FC Porto+1h 38' 02''
124Feng Qiao
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+1h 41' 30''
125Chengwei Yao
Giant Cycling Team
Giant Cycling Team+1h 42' 01''
126Liming You
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team
Ning Xia Sports Lottery - Livall Cycling Team+1h 49' 11''
127Wenbo Huang
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team
Shenzhen - Xidesheng Cycling Team+1h 49' 48''
128Bo Li
China Continental Team of Gansu Bank
China Continental Team of Gansu Bank+1h 49' 51''
129Wouter Wippert
EvoPro Racing
EvoPro Racing+1h 50' 41''
130Yi Zhu
Giant Cycling Team
Giant Cycling Team+1h 57' 57''
131Andrea Guardini
Bardiani - CSF
Bardiani - CSF+2h 19' 37''