RidersTeamsTime
1Alexander Efimkine
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk33h 45' 48''
2Andrey Zeits
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1' 13''
3Thibaut Pinot
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1' 33''
4Thomas Peterson
EF Education - Nippo
EF Education - Nippo+1' 50''
5Cameron Wurf
Cannondale
Cannondale+2' 17''
6Bartosz Huzarski
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+11' 12''
7Egoitz García
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+11' 17''
8Wesley Sulzberger
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+11' 19''
9Riccardo Chiarini
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+11' 23''
10Nicolas Edet
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+11' 23''
11Jurgen Van Goolen
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+11' 23''
12Damien Monier
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+11' 23''
13Arturo Mora
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+11' 29''
14Leopold König
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+11' 29''
15Patrick McCarty
SpiderTech
SpiderTech+11' 29''
16Rubens Bertogliati
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+11' 39''
17Sandy Casar
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+11' 43''
18Assan Bazayev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+11' 49''
19Adrián Palomares
Andalucía
Andalucía+11' 49''
20Sergey Renev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+12' 08''
21Alexandr Dyachenko
ASTANA PRO
ASTANA PRO+12' 08''
22Andrea Noè
Vini Fantini
Vini Fantini+12' 16''
23Francis Mourey
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+12' 33''
24Ramunas Navardauskas
EF Education - Nippo
EF Education - Nippo+13' 42''
25Jesús Del Nero
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+13' 42''
26Adam Hansen
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+13' 48''
27Danail Petrov
Torku Sekerspor
Torku Sekerspor+14' 08''
28Anthony Roux
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+14' 20''
29Francesco Bellotti
Cannondale
Cannondale+14' 32''
30Luis Felipe Laverde
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+14' 39''
31Aitor Pérez
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+17' 30''
32Alessandro Bisolti
Vini Fantini
Vini Fantini+22' 49''
33Romain Zingle
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+30' 34''
34Gustav Larsson
TINKOFF
TINKOFF+30' 40''
35Jeremy Yates
Salcano
Salcano+30' 59''
36Julien Fouchard
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+31' 10''
37Alessandro Petacchi
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+31' 13''
38Jaco Venter
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+31' 31''
39Manuele Boaro
TINKOFF
TINKOFF+31' 45''
40Victor Hugo Peña
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+32' 07''
41Ryan Anderson
SpiderTech
SpiderTech+32' 54''
42Denys Kostyuk
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+33' 25''
43Rubén Martínez
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+38' 56''
44Yann Huguet
Team DSM
Team DSM+40' 48''
45Jaroslaw Marycz
TINKOFF
TINKOFF+43' 51''
46Ronan van Zandbeek
Team DSM
Team DSM+50' 46''
47André Greipel
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+58' 00''
48Jonas Aaen
TINKOFF
TINKOFF+58' 57''
49László Bodrogi
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+59' 09''
50Diego Milán
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1h 02' 19''
51Sep Vanmarcke
EF Education - Nippo
EF Education - Nippo+1h 05' 50''
52Arthur Vichot
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 07' 32''
53Yoann Bagot
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+1h 07' 47''
54Eloy Ruiz
Andalucía
Andalucía+1h 08' 26''
55Enrico Magazzini
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 10' 21''
56Andi Bajc
Salcano
Salcano+1h 10' 36''
57Damiano Margutti
Utensilnord
Utensilnord+1h 10' 42''
58Marek Canecký
Salcano
Salcano+1h 12' 16''
59Gabor Kasa
Salcano
Salcano+1h 14' 39''
60Matteo Rabottini
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 15' 00''
61Stefan van Dijk
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1h 17' 27''
62Luca Barla
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1h 17' 27''
63Daniele Callegarin
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+1h 17' 27''
64Rubén Reig
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1h 17' 33''
65Marcel Sieberg
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 17' 40''
66Sacha Modolo
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+1h 17' 42''
67Oleg Chuzhda
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1h 17' 43''
68Manuel Ortega
Andalucía
Andalucía+1h 17' 48''
69Olivier Kaisen
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 17' 48''
70Valentin Iglinskiy
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 17' 59''
71Dimitri Krivtsov
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 18' 05''
72José Alberto Benítez
Andalucía
Andalucía+1h 18' 07''
73Valeriy Kobzarenko
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+1h 18' 08''
74Allan Davis
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 18' 16''
75Yevgeniy Nepomnyachshiy
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 18' 20''
76José Luis Roldán
Andalucía
Andalucía+1h 18' 25''
77Svetoslav Tchanliev
Torku Sekerspor
Torku Sekerspor+1h 18' 30''
78Angelo Pagani
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+1h 18' 33''
79Nicolas Vogondy
COFIDIS, Solutions Crédits
COFIDIS, Solutions Crédits+1h 18' 52''
80Juan Pablo Forero
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+1h 19' 00''
81Vitaliy Buts
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 19' 00''
82Roman Kireyev
ASTANA PRO
ASTANA PRO+1h 19' 00''
83Tim Duggan
Cannondale
Cannondale+1h 19' 00''
84Sebastián Salazar
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+1h 19' 20''
85Fabio Piscopiello
Utensilnord
Utensilnord+1h 19' 20''
86Igor Romero
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1h 19' 20''
87Matteo Tosatto
TINKOFF
TINKOFF+1h 19' 26''
88Bünyamin Özdemir
Salcano
Salcano+1h 19' 32''
89Jens Debusschere
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 19' 40''
90Thomas Bonnin
Team DSM
Team DSM+1h 19' 55''
91Alexander Riabkin
Caja Rural - Seguros RGA
Caja Rural - Seguros RGA+1h 20' 03''
92Tyler Farrar
EF Education - Nippo
EF Education - Nippo+1h 20' 33''
93Juraj Sagan
Cannondale
Cannondale+1h 20' 43''
94Albert Timmer
Team DSM
Team DSM+1h 21' 21''
95Andrea Pasqualon
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+1h 21' 38''
96Vitaliy Kondrut
UAE Team Emirates
UAE Team Emirates+1h 22' 38''
97Kasper Klostergård
TINKOFF
TINKOFF+1h 23' 35''
98Brett Lancaster
EF Education - Nippo
EF Education - Nippo+1h 23' 39''
99Kenny Dehaes
Lotto - Soudal
Lotto - Soudal+1h 23' 48''
100Sebastián Haedo
TINKOFF
TINKOFF+1h 25' 09''
101Nacer Bouhanni
Groupama - FDJ
Groupama - FDJ+1h 25' 43''
102Jempy Drucker
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1h 25' 49''
103Evgeni Gerganov
Torku Sekerspor
Torku Sekerspor+1h 25' 49''
104Gianfranco Visconti
Utensilnord
Utensilnord+1h 26' 40''
105Evert Verbist
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1h 26' 44''
106Robin Chaigneau
Team DSM
Team DSM+1h 26' 57''
107David Bernabéu
Andalucía
Andalucía+1h 26' 58''
108Ahmet Akdilek
Salcano
Salcano+1h 27' 08''
109Andreas Schillinger
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 27' 21''
110Juan José Lobato
Andalucía
Andalucía+1h 27' 51''
111Andrés Martínez
4-72 - Colombia
4-72 - Colombia+1h 28' 20''
112Antonio Cabello
Andalucía
Andalucía+1h 30' 22''
113Elia Favilli
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 30' 57''
114Feng Han
Team DSM
Team DSM+1h 31' 03''
115Tom Veelers
Team DSM
Team DSM+1h 35' 24''
116Sergio Laganà
Utensilnord
Utensilnord+1h 35' 34''
117Luboš Pelánek
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 35' 44''
118Will Routley
SpiderTech
SpiderTech+1h 36' 05''
119Takashi Miyazawa
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 36' 21''
120Dean Podgornik
Salcano
Salcano+1h 36' 44''
121Antonio Santoro
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1h 36' 59''
122Jure Kocjan
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+1h 37' 17''
123Rob Goris
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1h 37' 55''
124Paolo Locatelli
Bardiani - CSF - Faizanè
Bardiani - CSF - Faizanè+1h 37' 55''
125Giairo Ermeti
Androni Giocattoli - Sidermec
Androni Giocattoli - Sidermec+1h 39' 55''
126Wim De Vocht
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux
Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux+1h 40' 10''
127Timon Seubert
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 42' 26''
128Kenny van Hummel
Team DSM
Team DSM+1h 44' 42''
129Giorgio Brambilla
Utensilnord
Utensilnord+1h 45' 02''
130Eric Baumann
BORA - HANSGROHE
BORA - HANSGROHE+1h 45' 12''
131Miraç Kal
Torku Sekerspor
Torku Sekerspor+1h 45' 12''
132Cristian Benenati
Utensilnord
Utensilnord+1h 45' 12''
133Martijn Verschoor
Team Novo Nordisk
Team Novo Nordisk+1h 45' 12''
134Fatik Harmanci
Salcano
Salcano+1h 45' 24''
135Eyüp Karagöbek
Torku Sekerspor
Torku Sekerspor+1h 45' 32''
136Filippo Baggio
Utensilnord
Utensilnord+1h 46' 10''
137Andrea Guardini
Vini Fantini
Vini Fantini+1h 48' 42''