Reuters

Australian Open 2016 order of play, TV details, Day 1: Andy Murray, Roger Federer, Stan Wawrinka

Australian Open order of play, Day 1: Murray on overnight; Federer, Wawrinka in action
By Eurosport

15/01/2017 at 12:30Updated 16/01/2017 at 15:19

Number one seed Andy Murray kicks off his Australian Open campaign in Melbourne on Monday, while Roger Federer and Stan Wawrinka are also in action.

Play begins at midnight UK time, 11:00 in Melbourne

MONDAY'S HIGHLIGHTS

  • Andy Murray, top-seeded at a Grand Slam for the first time, takes on Ukraine's Ilya Marchenko (Rod Laver Arena, third match early session)
  • Roger Federer returns to Grand Slam action with a late-night meeting with Jurgen Melzer (Rod Laver Arena, second match late session)
  • Stan Wawrinka opens his campaign under floodlights against Martin Klizan of Slovakia (Margaret Court Arena, 8am)
  • Angelique Kerber starts her title defence with a match against Lesia Tsurenko (Rod Laver Arena, 8am)
  • Britain's Aljaz Bedene takes on veteran Victor Estrella Burgos in the early session (Court 5, midnight)
  • Dan Evans also flies the flag for Britain as he battles Argentina's Facundo Bagnis (Court 14, not before 6.30am)

Scroll down for full order of play.

MATCH OF THE DAY

Roger Federer v Jurgen Melzer (Rod Laver Arena, second match late session)
Old guys rule as two 35-year-olds take the limelight in Melbourne's late-night match. Melzer is a tricky opponent for Federer - he hasn't appeared in a Grand Slam main draw since 2015, but the Austrian is a former world number 8 and won't be overawed by the occasion. Expect Federer to progress, but this could be an entertaining encounter.

Video - Federer wins glorious rally with magical final touch

00:42

POTENTIAL UPSET OF THE DAY

Simona Halep (4) v Shelby Rogers (Rod Laver Arena, midnight)
The first match of the tournament on Melbourne's centre court could provide its first major upset - Simona Halep had an indifferent end to 2016, and suffered a second-round defeat to Katerina Siniakova in Shenzhen, her only tournament of the year so far. World number 57 Shelby Rogers has made a decent start to the season and could be poised to strike.

BRITWATCH

It's a proud day for Britain as Andy Murray plays his first Grand Slam match as the world number one. Aljaz Bedene and Dan Evans are also in action (see above). Kyle Edmund, Naomi Broady, Heather Watson and Jo Konta all play on Tuesday.

Video - Djokovic faces Verdasco test at Australian Open

00:29

ORDER OF PLAY - Day 1: Monday, 16 January

[Matches are listed in UK time - 11 hours behind local time in Melbourne]

ROD LAVER ARENA

Day session - midnight

  • (4) Simona Halep (ROU) v Shelby Rogers (USA)
  • (13) Venus Williams (USA) v Kateryna Kozlova (UKR)
  • (1) Andy Murray (GBR) v Illya Marchenko (UKR)

Night session - 08:00

  • (1) Angelique Kerber (GER) v Lesia Tsurenko (UKR)
  • (17) Roger Federer (SUI) v Jurgen Melzer (AUT)

MARGARET COURT ARENA

Day session - midnight

  • Marina Erakovic (NZL) v (7) Garbiñe Muguruza (ESP)
  • (27) Bernard Tomic (AUS) v Thomaz Bellucci (BRA)
  • Coco Vandeweghe (USA) v (15) Roberta Vinci (ITA)

Night session - 08:00

  • (4) Stan Wawrinka (SUI) v Martin Klizan (SVK)
  • Louisa Chirico (USA) v Eugenie Bouchard (CAN)

HISENSE ARENA

Day session - midnight

  • Andrey Kuznetsov (RUS) v (5) Kei Nishikori (JPN)
  • Ashleigh Barty (AUS) v Annika Beck (GER)
  • Mariana Duque-Mariño (COL) v (8) Svetlana Kuznetsova (RUS)

Not before 07:30

  • (14) Nick Kyrgios (AUS) v Gastao Elias (POR)

SHOW COURT 2

Day session - midnight

  • Mona Barthel (GER) v Destanee Aiava (AUS)
  • (10) Tomas Berdych (CZE) v Luca Vanni (ITA)
  • Jerzy Janowicz (POL) v (7) Marin Cilic (CRO)
  • (10) Carla Suárez Navarro (ESP) v Jana Cepelova (SVK)

SHOW COURT 3

Day session - midnight

  • Alex De Minaur (AUS) v Gerald Melzer (AUT)
  • Aliaksandra Sasnovich (BLR) v (20) Shuai Zhang (CHN)
  • (11) Elina Svitolina (UKR) v Galina Voskoboeva (KAZ)
  • (12) Jo-Wilfried Tsonga (FRA) v Thiago Monteiro (BRA)

COURT 5

Day session - midnight

  • Victor Estrella Burgos (DOM) v Aljaz Bedene (GBR)
  • (32) Anastasija Sevastova (LAT) v Nao Hibino (JPN)
  • Karen Khachanov (RUS) Adrian Mannarino (FRA)
  • Eri Hozumi (JPN) v Carina Witthoeft (GER)

COURT 7

Day session - midnight

  • Ying-Ying Duan (CHN) v Rebecca Sramkova (SVK)
  • Quentin Halys (FRA) v (31) Sam Querrey (USA)
  • Stefanie Voegele (SUI) v Kurumi Nara (JPN)

Not before 06:30

  • Pierre-Hugues Herbert (FRA) v (23) Jack Sock (USA)

COURT 8

Day session - midnight

  • (26) Laura Siegemund (GER) v Jelena Jankovic (SRB)
  • Pauline Parmentier (FRA) v Misaki Doi (JPN)
  • James Duckworth (AUS) v Paolo Lorenzi (ITA)
  • Sam Groth (AUS) v Steve Darcis (BEL)

COURT 10

Day session - midnight

  • Samantha Crawford (USA) v Lauren Davis (USA)
  • Kristina Kucova (SVK) v Christina McHale (USA)
  • Malek Jaziri (TUN) v Go Soeda (JPN)
  • Bjorn Fratangelo (USA) v Noah Rubin (USA)

COURT 12

Day session - midnight

  • Nicolas Almagro (ESP) v Jeremy Chardy (FRA)
  • Alison Riske (USA) v Madison Brengle (USA)
  • Irina Khromacheva (RUS) v Sorana Cirstea (ROU)

Not before 06:30

  • Marcel Granollers (ESP) v Dudi Sela (ISR)

COURT 13

Day session - midnight

  • (19) Kiki Bertens (NED) v Varvara Lepchenko (USA)
  • Anna Tatishvili (USA) v Jaimee Fourlis (AUS)
  • (22) Pablo Cuevas (URU) v Diego Schwartzman (ARG)
  • Alexander Bublik (KAZ) v (16) Lucas Pouille (FRA)

COURT 14

Day session - midnight

  • Patricia Maria Tig (ROU) v (29) Monica Puig (PUR)
  • Guillermo Garcia-Lopez (ESP) v Mischa Zverev (GER)
  • Evgeniya Rodina (RUS) v (24) Anastasia Pavlyuchenkova (RUS)

Not before 06:30

  • Facundo Bagnis (ARG) v Daniel Evans (GBR)

COURT 15

Day session - midnight

  • Ryan Harrison (USA) v Nicolas Mahut (FRA)
  • Kristyna Pliskova (CZE) v Viktorija Golubic (SUI)
  • (26) Albert Ramos-Vinolas (ESP) v Lukas Lacko (SVK)

COURT 19

Day session - midnight

  • Katerina Siniakova (CZE) v Julia Goerges (GER)
  • Andrey Rublev (RUS) v Yen-Hsun Lu (TPE)
  • Paul-Henri Mathieu (FRA) v Andreas Seppi (ITA)
  • (23) Daria Kasatkina (RUS) v Shuai Peng (CHN)

COURT 20

Day session - midnight

  • Yaroslava Shvedova (KAZ) v (27) Irina-Camelia Begu (ROU)
  • (19) John Isner (USA) v Konstantin Kravchuk (RUS)
  • Francesca Schiavone (ITA) v Julia Boserup (USA)
  • Federico Delbonis (ARG) v Steve Johnson (USA)

COURT 22

Day session - midnight

  • Damir Dzumhur (BIH) v (29) Viktor Troicki (SRB)
  • Vania King (USA) v Natalia Vikhlyantseva (RUS)
  • Dusan Lajovic (SRB) v Stephane Robert (FRA)

HOW CAN I WATCH ON EUROSPORT?

Eurosport Player Special Offer: Sign up today to get a year's subscription for just £19.99!

0
0