PA Sport

Australian Open order of play Day 1 - How can I watch, what time does Andy Murray play?

Order of Play, Day 1 - When is Andy Murray in action?
By Eurosport

13/01/2019 at 14:18Updated 13/01/2019 at 23:05

Here is the order of play for the main showcourts on the first day of the Australian Open (play begins at 0000 GMT). You can watch every ball live on Eurosport.

Eurosport Player: Watch up to 18 courts LIVE

Watch on Eurosport

MONDAY'S HIGHLIGHTS

  • Sloane Stephens (USA) [5] v Taylor Townsend (USA)
  • Roberto Bautista Agut (ESP) [22] v Andy Murray (GBR)
  • Maria Sharapova (RUS) [30] v Harriet Dart (GBR)
  • Marin Cilic (CRO) [6] v Bernard Tomic (AUS)
  • Roberto Bautista Agut (ESP) [22] v Andy Murray (GBR)

MATCH OF THE DAY

  • Roberto Bautista Agut (ESP) [22] v Andy Murray (GBR)

Andy Murray is making his return to tennis and it could be the last Grand Slam he ever features in. He comes to the tournament unseeded given his long absences from the game and is likely to play his last game at Wimbledon in the summer. How much tennis he gets before then depends on his return to fitness, and there is a good chance that Roberto Bautista Agut could send him out at the first round.

POTENTIAL UPSET OF THE DAY

  • Marin Cilic (CRO) [6] v Bernard Tomic (AUS)

Marin Cilic has had an exceptional season last year and could be one of the favourites outside Rafael Nadal and Novak Djokovic. However, Bernard Tomic will have home support and could use his familiarity with the venue to spring a surprise.

BRIT WATCH

  • Maria Sharapova (RUS) [30] v Harriet Dart (GBR)

Maria Sharapova is another veteran player with limited time left in the game, and there is a slight chance for British youngster Harriet Dart to make a name for herself. The 22-year-old Briton has $250,000 in winnings so far in her career, and this could be a boon.

Rod Laver Arena

Play starts at 12:00am GMT on each court

M. Sharapova (RUS) [30] v H. Dart (GBR)

J. Duckworth (AUS) [WC] v R. Nadal (ESP) [2]

P. Hercog (SVN) v A. Kerber (GER) [2]

A. Van Uytvanck (BEL) v C. Wozniacki (DEN) [3]

Margaret Court Arena

J. Goerges (GER) [2] v D. Collins (USA)

S. Stephens (USA) [5] v T. Townsend (USA)

A. de Minaur (AUS) [27] v P Sousa (POR)

A. Barty (AUS) [15] v L. Kumkhum (THA)

M. Cilic (CRO) [6] v B. Tomic (AUS)

Melbourne Arena

K. Anderson (SAF) [5] v A. Mannarino (FRA)

M. Sakkari (GRE) v J. Ostapenko (LAT) [22]

K. Edmund (GBR) [13] v T. Berdych (CZE)

R. Bautista Agut (ESP) [22] v A. Murray (GBR)

P. Kvitova (CZE) [8] v M. Rybarikova (SVK)

1573 Arena

J. Ponchet (FRA) v C. Garcia (FRA) [19]

G. Dimitrov (BUL) [20] v J. Tipsarevic (SRB)

A. Riske (USA) v K. Bertens (NED) [9]

M. Ebden (AUS) v J. Struff (GER)

Court 3

A. Kalinskaya (RUS) v A. Sabalenka (BLR) [11]

S. Tsitsipas (GRE) [14] v M. Berrettini (ITA)

E. Perez (AUS) v Y. Wang (CHI)

F. Lopez (ESP) v J. Thompson (AUS)

Court 5

C. Eubanks (USA) v N. Basilashvili (GEO) [19]

M. Puig (PUE) v A. Pavlyuchenkova (RUS)

Y. Putintseva (KAZ) v B. Strycova (CZE) [32]

I. Begu (ROM) v A. Petkovic (GER)

Court 7

A. Sharma (AUS v P. Hon (AUS)

P. Badosa Gibert (ESP) v K. Birrell (AUS)

P. Gojowczyk (GER) v K. Khachanov (RUS) [10]

F. Delbonis (ARG) v J. Millman (AUS)

Court 8

D. Vekic (CRO) [29] v K. Mladenovic (FRA)

B. Mattek-Sands (USA) v Z. Hives (AUS)

R. Opelka (USA) v J. Isner (USA) [9]

G. Monfils (FRA) [30] v D. Dzumhur (BOS)

Court 10

M. Mmoh (USA) v R. Albot (MOL)

O. Jabeur (TUN) v T. Babos (HUN)

A .Rublev (RUS) v M. McDonald (USA)

Court 12

K. Boulter (GBR) v E Makarova (RUS)

B. Haddad Maia (BRA) v B. Pera (USA)

M. Basic (BOS) v H. Laaksonen (SUI)

C. Norrie (GBR) v T. Fritz (USA)

Court 13

M. Kecmanovic (SRB) v F. Verdasco (ESP) [26]

J. Kubler (AUS) v T. Fabbiano (ITA)

B. Bencic (SUI) v K. Siniakova (CZE)

K. Flipkens (BEL) v A. Sasnovich (BLR)

Court 14

H. Watson (GBR) v P. Martic (CRO) [31]

G. Garcia-Lopez (ESP) v R. Haase (NED)

M. Polmans (AUS) v D. Kudla (USA)

Court 15

S. Cirstea (ROM) v R. Peterson (SWE)

F. Tiafoe (USA) v P. Gunneswaran (IND)

A. Kontaveit (EST) [20] v S. Sorribes Tormo (ESP)

A. Seppi (ITA) v S. Johnson (USA) [31]

Court 19

Y. Bonaventure (BEL) v S. Vickery (USA)

L. Tsurenko (UKR) v E. Alexandrova (RUS)

T. Ito (JAP) v D. Evans (GBR)

Y. Nishioka (JAP) v T. Sandgren (USA)

Court 20

M. Vondrousova (CZE) v E. Rodina (RUS)

P. Cuevas (URU) v D. Lajovic (CROS)

R. Milleker (GER) v D. Schwartzman (ARG) [18]

V. Lapko (BLR) v J. Larsson (SWE)

Court 22

S. Travaglia (ITA) v G. Andreozzi (ARG)

M. Niculescu (ROM) v A. Anisimova (USA)

V. Troicki (CRO) v R. Carballes Baena (ESP)

0
0