Getty Images

Wimbledon 2018 - Order of Play, Day 5: Serena Williams and Roger Federer top the bill

Wimbledon 2018 - Order of Play, Day 5: Serena Williams and Roger Federer top the bill

05/07/2018 at 21:26Updated 06/07/2018 at 08:03

Here is the order of play for the fifth day of play at Wimbledon. You can watch a daily highlights show live on Eurosport.

FRIDAY'S HIGHLIGHTS

  • Kristina Mladenovic (France) v Serena Williams (U.S.)
  • Roger Federer (Switzerland) v Jan-Lennard Struff (Germany)

MATCH OF THE DAY

  • Kristina Mladenovic v Serena Williams

No-one wants to face the most dangerous No 25 seed in history.

But, after Serena Williams - seven-time champion at SW19 - was controversially not considered for one of the top spots in the draw, Kristina Mladenovic must try and beat her in the third round. It promises to be an intriguing match as the Frenchwoman has just ousted the 8th seed in Ashleigh Barty and could prove a tough test of the American's fitness.

POTENTIAL UPSET OF THE DAY

  • Sam Querrey v Gael Monfils

If Querrey's serve is not firing on all cylinders, Monfils has all the artillery needed to make this a great match. He has dropped down the rankings in the past year or so, but is coming off the back of two straightforward wins and his confidence is clearly growing.

Video - Serving It Up: Wozniacki's guilty pleasures

01:22

Play starts at 11:30 GMT on each court unless stated

Centre Court

Play begins at 13:00 GMT

Sam Querrey (U.S.) v Gael Monfils (France)

Kristina Mladenovic (France) v 25-Serena Williams (U.S.)

1-Roger Federer (Switzerland) v Jan-Lennard Struff (Germany)

Court 1

20-Kiki Bertens (Netherlands) v 9-Venus Williams (U.S.)

7-Karolina Pliskova (Czech Republic) v 29-Mihaela Buzarnescu (Romania)

Dennis Novak (Austria) v 13-Milos Raonic (Canada)

Court 2

25-Philipp Kohlschreiber (Germany) v 8-Kevin Anderson (South Africa)

13-Julia Goerges (Germany) v 23-Barbora Strycova (Czech Republic)

9-John Isner (U.S.) v Radu Albot (Moldova)

Court 3

E. Rodina (RUS) v M. Keys (USA) 10

Y. Wickmayer (BEL) v D. Vekic (CRO)

A. Mannarino (FRA) 22 v D. Medvedev (RUS)

N. Skupski (GBR) & N. Broady (GBR) v J. Salisbury (GBR) & K. Dunne (GBR)

Court 12

L. Safarova (CZE) v E. Makarova (RUS)

P. Lorenzi (ITA) & A. Ramos-Vinolas (ESP) v J. Murray (GBR) 5 & B. Soares (BRA) 5

Court 18

K. Siniakova (CZE) v C. Giorgi (ITA)

O. Marach (AUT) 1 & M. Pavic (CRO) 1 v F. Delbonis (ARG) & M. Reyes-Varela (MEX)

G. Pella (ARG) v M. McDonald (USA)

Court 5

K. Krawietz (GER) & A. Mies (GER) v P. Cuevas (URU) 11 & M. Granollers (ESP) 11

V. Kudermetova (RUS) & A. Sabalenka (BLR) v L. Hradecka (CZE) 14 & S-W. Hsieh (TPE) 14

Court 6

F. Martin (FRA) & R. Olaru (ROU) v T. Kokkinakis (AUS) & A. Barty (AUS)

P. Martic (CRO) & M. Rybarikova (SVK) v winner of

I. Bara (ROU) & A. Cornet (FRA) v A. Klepac (SLO) & M. Martinez Sanchez (ESP)

A. Vasilevski (BLR) & A. Rodionova (AUS) v L. Bambridge (GBR) & K. Boulter (GBR)

A. Sancic (CRO) & P. Martic (CRO) v A. Sitak (NZL) & L. Kichenok (UKR)

Court 7

R. Bopanna (IND) 12 & E. Roger-Vasselin (FRA) 12 v F. Nielsen (DEN) & J. Salisbury (GBR)

J. Cerretani (USA) & R. Voracova (CZE) v J-P. Smith (AUS) & D. Gavrilova (AUS)

M. Bryan (USA) & B. Mattek-Sands (USA) v P. Oswald (AUT) & X. Knoll (SUI)

Court 8

A. Qureshi (PAK) 9 & J. Rojer (NED) 9 v K. Skupski (GBR) & N. Skupski (GBR)

X. Han (CHN) & L. Kumkhum (THA) v V. King (USA) 17 & K. Srebotnik (SLO) 17

N. Monroe (USA) & O. Kalashnikova (GEO) v K. Skupski (GBR) & A. Smith (GBR)

Court 10

R. Jebavy (CZE) & A. Molteni (ARG) v J. Cabal (COL) 6 & R. Farah (COL) 6

S. Kenin (USA) & S. Vickery (USA) v K. Flipkens (BEL) 13 & M. Niculescu (ROU) 13

C. McHale (USA) & J. Ostapenko (LAT) v H. Chan (TPE) 7 & Z. Yang (CHN) 7

Court 14

M. Bryan (USA) 7 & J. Sock (USA) 7 v S. Arends (NED) & M. Middelkoop (NED)

R. Atawo (USA) 11 & A-L. Groenefeld (GER) 11 v T. Maria (GER) & H. Watson (GBR)

J. Peers (AUS) & S. Zhang (CHN) v H. Podlipnik-Castillo (CHI) & L. Marozava (BLR)

A. Qureshi (PAK) & A. Parra Santonja (ESP) v A. Molteni (ARG) & M. Ninomiya (JPN)

Court 15

M. Minella (LUX) & A. Sevastova (LAT) v G. Garcia Perez (ESP) & F. Stollar (HUN)

D. Inglot (GBR) 15 & F. Skugor (CRO) 15 v M. Demoliner (BRA) & S. Gonzalez (MEX)

N. Mektic (CRO) 8 & A. Peya (AUT) 8 v M. Basic (BIH) & D. Lajovic (SRB)

Court 16

A. Sancic (CRO) & A. Vasilevski (BLR) v R. Haase (NED) & R. Lindstedt (SWE)

G. Dabrowski (CAN) 6 & Y. Xu (CHN) 6 v S. Aoyama (JPN) & J. Brady (USA)

A. Rosolska (POL) & A. Spears (USA) v L. Chan (TPE) 5 & S. Peng (CHN) 5

H. Nys (FRA) & S. Aoyama (JPN) v M. Daniell (NZL) & N. Kichenok (UKR)

M. Matkowski (POL) & M. Buzarnescu (ROU) v D. Sharan (IND) & A. Rosolska (POL)

Court 17

J. Erlich (ISR) & M. Matkowski (POL) v L. Kubot (POL) 2 & M. Melo (BRA) 2

E. Mertens (BEL) 8 & D. Schuurs (NED) 8 v E. Makarova (RUS) & V. Zvonareva (RUS)

R. Haase (NED) & K. Flipkens (BEL) v F. Skugor (CRO) & V. King (USA)

S. Gonzalez (MEX) & R. Atawo (USA) v N. Mahut (FRA) & E. Svitolina (UKR)

0
0